Wycieczki

WYCIECZKI

  1. Jednodniowa Mombasa Tour + Haller Park
  2. Jednodniowe safari w Shimba Hills
  3. Rejs na wyspę Funzi
  4. Dzień na wyspie Wasini
  5. Malindi plus dolina Marafa
  6. Gedi

1. JEDNODNIOWA MOMBASA TOUR + HALLER PARK

Mombasa to miasto założone w XI wieku przez arabskich handlarzy, szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym we wschodniej Afryce. Najczęściej handlowano kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus.

Wycieczkę zaczniemy we wczesnych godzinach porannych i po przybyciu do Mombasy właśnie od Fortu Jesus zaczniemy zwiedzanie, odbędziemy spacer po starym mieście, zajedziemy do starego portu dhow, zobaczymy słynne ciosy słoniowe – symbol miasta, zajedziemy do wsi Akamba – gdzie wykonywane są ręczne figurki i rzeźby z drewna oraz kamienia, odwiedzimy targowisko z przyprawami, owocami, warzywami i zjemy lunch.

Następnie udamy się do Haller Parku. Haller Park położony jest na północnym wybrzeżu Mombasy, w którym jest ponad 300 gatunków roślin, 30 gatunków ssaków i 180 gatunków ptaków. W skład kompleksu wchodzi m.in. ogród botaniczny oraz zoologiczny.
Największą atrakcją jest możliwość karmienia żyraf oraz widowiskowe karmienie innych zwierząt takich jak hipopotamy czy krokodyle.

Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

 

 

2. Jednodniowe safari w Shimba Hills

Rezerwat Narodowy Wzgórz Shimba to teren o powierzchni ponad 300 kilometrów kwadratowych, porośnięty tropikalnym lasem i oferujący przepiękne widoki. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec plażę Diani. Dzięki położeniu na wysokości 500 metrów n.p.m. jest tu nieco chłodniej, niż na wybrzeżu, chociaż wilgotność powietrza nadal jest wysoka, to dodatkowe orzeźwienie przynosi morska bryza.

Udamy się w całodniową wyprawę do rezerwatu Shimba Hills, w którym żyją lamparty, żyrafy, zebry, antylopy, lwy, małpy oraz rzadko spotykane antylopy szablaste. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, w których można podziwiać niemal pierwotne krajobrazy. Dodatkową atrakcją wycieczki może być położony w obrębie rezerwatu wodospad Sheldrick. Można dostać się do niego podczas trwającej około dwie godziny pieszej wycieczki pod okiem uzbrojonego strażnika.

 

3. REJS NA WYSPĘ FUNZI

Wyspa Funzi to kraina krokodyli i lasów namorzynowych. W ramach rejsu zwiedzamy prawdziwą kenijską szkołę, odbędziemy spacer po wyspie, a na lunch zjemy morskie specjały, tj kraby, ryby i inne owoce morza. Będzie również czas na chwile relaksu na kameralnej plaży. W trakcie rejsu po rzece będzie można przy odrobinie szczęścia zobaczyć krokodyle. Na łodzi będą dostępne maski i rurki do nurkowania. 
 
 
Warto zabrać ze sobą drobne pieniążki, by wspomóc lokalna szkołę. 
 
 

4. DZIEŃ NA WYSPIE WASINI

Na południe od wybrzeża Kenii położona jest mała wyspa Wasini, która słynie nie tylko z rafy koralowej czy obecności ciekawskich delfinów, ale także z wioski Shimoni, w której można zwiedzić jaskinie służące przed laty do więzienia niewolników. 

Wycieczka może być ciekawym doświadczeniem, ze względu na przepiękny krajobraz oraz ciekawy folklor jej mieszkańców. Sama wyspa żyje własnym życiem, nie jeżdżą po niej samochody, a okolice wsi Wasini i Mkwiro doskonale nadają się na romantyczne spacery. Malownicze plaże na wyspie usiane są muszelkami, ale należy pamiętać, że handel tymi przedmiotami jest w Kenii zakazany. 

Wyspa leży około 75 km na południe od Mombasy, rejs trwa około 1,5 h, podczas których organizowane są przystanki na nurkowanie. Przy odrobinie szczęścia jet szansa na zobaczenie, a nawet popływanie z delfinami.
 
Podczas rejsu zjedzą Państwo pyszny lunch na wyspie w otoczeniu pięknych widoków.
 
Wyspa Wasini to miejsce egzotyczne, zapewniające niezapomniane wrażenia.
 

 
 

5. Malindi plus dolina Marafa

Około 125km od Mombasy jest położone miasteczko Malindi. Jest to główny ośrodek turystyczny, szczególnie popularny wśród Włochów. W planie wycieczki jest zwiedzanie miasteczka, spacer wąskimi uliczkami, gdzie będzie można zakupić pamiątki, obelisk Vasco da Gama, lunch w Malindi, a następnie przejazd do Doliny Marafa. Jest to rozległy obszar z niesamowitymi formacjami skalnymi z piaskowca, podobnego do kanionu.

W porze deszczowej, cały wąwóz wypełnia się wodą i jej ogromne masy spływają do rzeki, która potem ma barwę czerwono-brązową.
Legenda głosi, że to sroga kara boska, którą nałożył Bóg na bogatą rodzinę arabską zamieszkującą te tereny. Używali oni mleko do mycia naczyń i ubrań, podczas gdy lokalne plemię Giriama bylo głodne. Gdy Bóg zobaczył, co się dzieje, zatopił miasto. W skałach przez to widać trzy kolory: czerwony, biały i czarny. Biały oznacza mleko i ryż, które Arabowie używają do gotowania, czerwony to kolor ziemi i czarny jako kolor Afryki.

Powrót do Mombasy w godzinach wieczornych.
Wycieczka jednodniowa. 
 
 
 

6. gedi

Gedi – tajemnicze miasto opuszczone przez mieszkańców z nieznanych powodów w XVII w. nosi miano niezwykłego miejsca, które warto odwiedzić na kilkugodzinnej wycieczce. Turyści mogą zwiedzić interesujące ruiny, szczególnie urzekające swoją aurą wieczorową porą. 

Chociaż Portugalczycy rządzili na wybrzeżu przez kilka stuleci, prawdopodobnie nigdy nie odnaleźli schowanego w buszu miasta, o którym nie ma wzmianek w żadnych historycznych źródłach i stąd budzi ono tyle kontrowersji. 

Spacer wśród ruin, murów i łuków, nad którymi górują ogromne baobaby obwieszone linami może okazać się pełną wrażeń przygodą wzbogaconą opowieściami dotyczącymi wojowniczego plemienia Oromo, zamieszkującego Gedi przed wiekami. 

Historię miejsca obrazuje niewielkie muzeum, natomiast spacerowy szlak wiedzie wśród ruin pałacu z zapadniętym dziedzińcem, domów o zaskakujących nazwach (np.: Dom Nożyczek, Dom Szkatułki z Kości Słoniowej, Dom Łodzi), Wielkiego Meczetu, kilku gorbowców i bram. Zwiedzanie ruin warto rozszerzyć o odwiedziny Kipepeo Butterfly Farm, czyli farmy motyli przyciągającej najczęściej kolekcjonerów przepięknych stworzeń.  


Facebook
Instagram